Reż. Michał Buszewicz. Wyst.: H. Urbańska, M. Dąbrowska, E. Sobiech, W. Sandach, A. Buszko, M. Litkowski, P. Niczewski, J. Piątkowski, O. Czerniak. Teatr Współczesny w Szczecinie. Premiera: 12 II 2022
W przypadku spektakli szczecińskiego Teatru Współczesnego szczególnie głośno było o „Spartakusie. Miłości w czasach zarazy” Jakuba Skrzywanka opowiadającym o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej. Ważną częścią przedstawienia były śluby autentycznych par nieheteronormatywnych. Symboliczne „tak” powiedzieli sobie wtedy m.in. Oliwer Czerniak i Antoni Szpak, o czym wspominam, bo Oliwer pojawia się także w „Edukacji seksualnej” w zabawnym epizodzie „Głosu z Księgi”. Poza nim o obecność i widzialność LGBT dba tu Helena Urbańska, która już na wstępie zaznacza, że „jest lesbą”.
Spektakl Michała Buszewicza to dowcipna i inteligentna próba porozmawiania o seksualności w polskim kontekście, stworzenia przyjaznej przestrzeni, której niestety nie ma w szkole, a która w domu rodzinnym też pojawia się rzadko. Przestrzeni, w której można opowiadać o swoich lękach i nadziejach związanych zarówno z pierwszym, jak i kolejnymi „razami”. Albo rozprawić się z wciąż pokutującymi mitami, jak np. wyrastające po masturbacji włosy na dłoniach. Jedna z lepszych scen to wspominanie niezręczności związanej z oglądaniem z rodzicami filmowych scen erotycznych przed telewizorem, co pozornie mogło stanowić dobry punkt wyjścia do rozmowy uświadamiającej (zainicjowanej czasem przez jedną, a czasem drugą stronę), ale ostatecznie – prawie nigdy nie stanowiło.
Cała aktorska ósemka jest znakomita – są nie tylko zgrani i odpowiednio zróżnicowani, ale też widać, że sami dobrze się bawią, odgrywając różne postacie, czasem w kontrze do swojej płci czy wieku. Jedyne, co budzi moją wątpliwość, to informacja, że ten pozbawiony seksu i nagości spektakl przeznaczony jest „dla osób powyżej 15. roku życia”, choć wydaje się, że to właśnie osobom w tym wieku może być najbardziej przydatny, czasem wręcz niezbędny. (Krzysztof Tomasik)
Tekst z nr 100/11-12 2022.
Digitalizacja archiwum „Repliki” dzięki wsparciu finansowemu Procter & Gamble.