wyd. PZWL 2016
Solidna naukowa publikacja na temat, który nawet wśród wielu osób ze społeczności LGB budzi pewnie zdziwienie: zdrowie psychiczne LGB? A czym to się różni od zdrowia osób hetero? Otóż, różni się. Najkrócej mówiąc: osoby hetero nie doświadczają homofobii, albo nie doświadczają jej w taki sposób, jak ludzie LGB – i ma to wpływ na zdrowie psychiczne. Oraz seksualne. Za przykład niech posłuży choćby fakt, że tak wielu naukowców w przeszłości (a niektórzy i do dziś) próbują „leczyć” z homoseksualizmu. Z heteroseksualizmu jakoś nie. O tym w tej książce też przeczytacie.
Najciekawsze rozdziały to te poświęcone historii patologizacji orientacji homo/biseksualnej, historii edukacji seksualnej w Polsce a także sytuacji osób starszych LGB. Osobny rozdział, co znamienne, poświęcony jest samobójstwom wśród ludzi LGB. Na koniec zaś autorzy przedstawiają przykłady nierównego traktowania osób LGB w opiece zdrowotnej.
Komu obce są pojęcia/osoby takie jak: stres mniejszościowy, zinternalizowana homofobia, Magnus Hirschfeld, Alfred Kinsey czy Michel Foucault, powinien sięgnąć po tę książkę koniecznie. (Piotr Klimek)
Tekst z nr 62/7-8 2016.
Digitalizacja archiwum „Repliki” dzięki wsparciu finansowemu Procter & Gamble.