Kilka dni temu Senat stanu Rhode Island zagłosował za wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych, a gubernator Lincoln Chafee zapowiedział, że podpisze zarządzenie ostatecznie wprowadzając je w życie. Głęboko katolicki stan był ostatnim z sześciu stanów regionu Nowa Anglia, który jeszcze nie uznał równości małżeńskiej.
Od dwóch lat w Rhode Island lat istniała możliwość zawierania związków partnerskich, uznawano także małżeństwa zawarte w innych stanach.
W czasie debaty w senacie głos zabrał 12-letni chłopiec, który opowiedział o swojej rodzinie – siostrze, dwóch matkach i dwóch ojcach. Mówił o tym, że w jego kochającej rodzinie dużo rozmawia się o swoich uczuciach i o tym, że bycie dzieckiem homoseksualnych rodziców sprawiło, że jest bardziej wrażliwy, świadomy i otwarty niż jego rówieśnicy. Prosił senatorów o głosowanie “za”, by jego rodzice, po wielu spędzonych wspólnie latach, mogli wreszcie się pobrać.
Kolejnym etapem uchwalania nowego prawa jest głosowanie Zgromadzenia. Jest to już jednak tylko kwestia formalności, więc zwolennicy równości świętują swój sukces. Na 1. sierpnia planowane są pierwsze ślub par tej samej płci. Od tego dnia, w stanie Rhode Island nie będzie już można zawierać związków partnerskich.
Rhode Island jest 10. stanem USA, w którym przegłosowano równość małżeńską i prawdopodobnie nie będzie ostatnim w tym roku. Do nowelizacji ustaw przygotowują się już Delaware i Illinois. Dotychczas zmiany wprowadzono jedynie w stanach uznawanych za demokratyczne lub w tak zwanych swing states, czyli stanach, w których różnica głosów oddawanych na demokratów i republikanów jest nieznaczna. Kiedy równość zostanie wprowadzona w typowo konserwatywnym stanie jak Texas czy Mississippi? Wnioskując po tym, co mówią kolejni republikańscy reprezentanci tych stanów – nieprędko. Republikanin Mitt Romney, który w ostatnich wyborach przegrał z Barackiem Obamą, zasłynął wieloma homofobicznymi zachowaniami, mówiąc np.: “Nie wiedziałem, że osoby homoseksualne mają rodziny”, czy zwalniając dwóch pracowników po tym, jak zawarli związki małżeńskie z partnerami tej samej płci.
Wiktoria Beczek