Wyd. FABRYKA SŁÓW 2022
Książka idealna dla wielbicieli historii Dalekiego Wschodu. Główna bohaterka, ledwie dziesięcioletnia dziewczynka, była świadkiem śmierci ojca i brata. Uciekając przed nadchodzącym głodem i swoim przeznaczeniem, jakim jest ścigająca ją na każdym kroku „Nicość”, przybrała imię swojego brata, Zhu Chongba, i wstąpiła do męskiego klasztoru. Śledzimy więc niezwykle barwną historię młodego mnicha, pod którego szatami kryje się ciało kobiety. Żądza bycia wyjątkową zmusza go/ją do wielu, często radykalnych, decyzji.
Są to czasy średniowiecza, okres mongolskiej okupacji Chin. Oprócz historii Zhu Chongba obserwujemy też losy innych postaci. Chyba najważniejszą jest Ouyang, mongolski generał eunuch o androgynicznej urodzie. Nieszczęśliwie zakochany w swoim przywódcy Esenie, decyduje się jednak na pomszczenie rodziny, uśmierconej przez ludzi, którym służy. Jego miłość do syna księcia Mongołów nie jest wypowiedziana wprost w przeciwieństwie do związku Zhu Chongby i Ma Xiuying, dwóch kobiet, których namiętną relację możemy śledzić od połowy książki i przeżywać równie intensywnie, jak one.
Książka pokazuje walkę z własnym przeznaczeniem, tożsamością, lękiem przed tym, co nadejdzie. Zarazem daje nadzieję na zmianę losu dzięki uporowi i niezłomnej wierze w siebie. Przedstawia dzieje Chin, ale zawiera także elementy fantasy. (Michalina Chudzińska)
Tekst z nr 103/5-6 2023.
Digitalizacja archiwum „Repliki” dzięki wsparciu finansowemu Procter & Gamble.