Tekst: Cecylia Jakubczak, Mariusz Kurc
Najważniejsze wydarzenia z historii organizacji
2001
- Z inicjatywy 25-letniego wówczas Roberta Biedronia powstaje Kampania Przeciw Homofobii. Założycielska konferencja prasowa została zaplanowana na popołudnie 11 września 2001 r. Biedroń: „Przyszedł tylko jeden dziennikarz – z radiowej Trójki. Czekaliśmy w napięciu na następnych, gdy zaczęliśmy odbierać telefony i SMS-y od znajomych, że w Stanach – wojna, jakieś samoloty walnęły w wieże World Trade Center”. Biedroń został prezesem, a w skład pierwszego zarządu weszli jeszcze: Sławomir Bańcyrowski, Jacek Kochanowski, Sławomir Królak i Bartosz Żurawiecki. Kilka miesięcy później do KPH dołącza Marta Abramowicz, która wkrótce zostaje wiceprezeską. Tandem Biedroń–Abramowicz będzie stanowił trzon KPH przez następne 8 lat.
2003
- Pierwsza ogólnokrajowa akcja KPH „Niech nas zobaczą” odnosi spektakularny sukces, a jednocześnie obnaża głęboką homofobię. Na billboardach w kilku największych miastach Polski pojawiają się zdjęcia par jednopłciowych trzymających się za ręce. Są niemal natychmiast niszczone, ale akcja ma medialny rozgłos i wywołuje gorącą debatę publiczną o miejscu osób homoseksualnych w naszym społeczeństwie.
- Powstaje Grupa Prawna KPH. Jej założycielem i pierwszym szefem zostaje Krzysztof Śmiszek, partner Roberta Biedronia, obecnie poseł na Sejm RP.
2004
- Akcja „Jestem gejem, jestem lesbijką”, w ramach której odbywają się debaty o gejach i lesbijkach na uniwersytetach. „Jeździła z nami prof. Maria Szyszkowska. Jej projekt ustawy o związkach partnerskich, przy którym współpracowaliśmy, znajdował się wtedy w Senacie” – wspomina Tomasz Szypuła, późniejszy prezes organizacji.
2005
- KPH zyskuje pierwszą siedzibę – dwa pokoje z kuchnią przy ul. Wołoskiej w Warszawie.
- Powstaje „Replika”, która do kwietnia 2011 r. będzie wydawana przez KPH. Potem usamodzielnimy się – redakcja utworzy Fundację Replika, która wydaje nasz magazyn do dziś.
- KPH uruchamia pomoc psychologiczną, której w siedzibie organizacji lub telefonicznie udziela Anna Kozek.
2006
- Po wyborach wygranych jesienią 2005 r. przez PiS rozpoczyna się jeszcze bardziej niż zwykle homofobiczny okres – KPH jako organizacja pozarządowa jest kilkukrotnie kontrolowana przez różnorakie służby, bada się m.in., czy nie ma powiązań z… mafią narkotykową i pedofilską. Jednocześnie rzeczniczka praw dziecka Ewa Sowińska na serio zastanawia się, czy jeden z Teletubisiów (Tinky Winky) jest gejem, wicepremier Roman Giertych grzmi z trybuny sejmowej, że KPH urządza warsztaty, z których wynika, że płeć można dowolną liczbę razy w życiu, a wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski zapowiada zakaz pracy dla nauczycieli, którzy są LGBT.
2007
- Akcję „Homofobia – tak to wygląda” o homofobicznej mowie nienawiści – na plakatach w kilku polskich miastach pojawiają się wizerunki mężczyzny i kobiety (Greg Czarnecki i nieżyjąca już Daria Chmielewska) z napisami „Pedał? Lesba? Słyszę to codziennie. Nienawiść boli”.
2008
- Powstaje Trans-Fuzja, pierwsza polska organizacja działająca na rzecz osób transpłciowych. „Od samego początku Trans-Fuzja spotkała się z życzliwością KPH, pierwsze zebrania odbywaliśmy właśnie u nich w siedzibie” – mówi Anna Grodzka, współzałożycielka i pierwsza prezeska organizacji.
- KPH organizuje kurs wiedzy dotyczącej LGBT – Queer Studies.
2009
- KPH organizuje objazdową wystawę „Berlin – Yogyakart” mającą na celu przypomnienie historii prześladowań osób homoseksualnych przez nazistów oraz pierwszy Festiwal Tęczowych Rodzin. • Biedronia na stanowisku prezesa KPH zastępuje Marta Abramowicz.
2010
- Po EuroPride, podczas której KPH opiekowała się projektem PrideHouse, czyli tygodniem debat, projekcji filmowych i happeningów związanych z kwestiami LGBT+, Marta Abramowicz rezygnuje. Nowym prezesem zostaje Tomasz Szypuła.
2011
- We wrześniu na imprezie z okazji 10. urodzin KPH Janusz Palikot tańczy z Anną Grodzką. Miesiąc później Ruch Palikota wprowadzi Grodzką i Roberta Biedronia do Sejmu – będą to dwie pierwsze jawne osoby LGBT z mandatami poselskimi w Polsce.
2012
- Na zaproszenie KPH z USA do Polski przyjeżdżają rodzice Matthew Sheparda, który w 1998 r., w wieku 21 lat, został skatowany na śmierć przez dwóch rówieśników za to, że był gejem. Judy i Dennis Shepardowie są gośćmi honorowymi konferencji o przestępstwach motywowanych homofobią, która odbywa się w Sejmie.
- Rusza wielki projekt KPH: Akademia Zaangażowanego Rodzica, czyli cykl warsztatowych spotkań skierowanych do rodziców osób LGBT. AZR trwa z powodzeniem do dziś.
- Na osobę prezesującą KPH zostaje wybrany Chaber (będzie pełnił tę funkcję przez 6 lat).
2013
- Kampania „Rodzice, odważcie się mówić” z udziałem rodziców i ich dzieci LGBT (w tym m.in. znanego aktora Władysława Kowalskiego i jego syna, reżysera Kuby Kowalskiego) – ich zdjęcia pojawiają się na billboardach w całej Polsce.
- MTV emituje spoty KPH w ramach akcji „Spoko, ja też!”, w której młodzież LGBT opowiada o swoich szkolnych doświadczeniach.
2014
- Kampania „Popieram związki” i towarzyszący jej spot „Najbliżsi obcy”. Efektem kampanii był podpisany przez ponad kilka tysięcy osób apel, który KPH w Sejmie wręczyła ówczesnej premierce Ewie Kopacz.
- Akcja „Ramię w ramię po równość” skupiająca znane osoby życia publicznego, które są sojusznikami_czkami LGBT. Pierwszy wsparł tę inicjatywę Zbigniew Wodecki, po nim do akcji dołączają m.in. Maryla Rodowicz, Maffashion, Małgorzata Ostrowska, Zofia Czerwińska i Bogusław Linda.
2016
- Kampania społeczna „Przekażmy sobie znak pokoju”, pierwsza w Polsce, zrealizowana wspólnie przez organizację LGBT i środowiska katolickie, w tym m.in. przez miesięcznik „Znak” i „Tygodnik Powszechny”.
- Premierę ma wyprodukowany przez KPH film „Moje jest inne” opowiadający historie rodziców osób LGBT.
2018
- W odpowiedzi na szkolną homo i transfobię KPH inicjuje Tęczowy Piątek – akcję skierowaną do szkół, której celem jest wsparcie młodzieży LGBT. Na szkolnych korytarzach pojawiają się tęczowe plakaty, a hasztag #TęczowyPiątek rozpala Twittera.
- Grupa Prawna KPH odnosi sukces, wygrywając w Sądzie Najwyższym głośną sprawę drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania ulotek o tematyce LGBT. GP KPH wygrywa również sprawę Jakuba Lendziona, który pozwał swoją szkołę za homofobię. Wyrokiem sądu szkoła musi przeprosić – to pierwsze takie orzeczenie w historii polskiego sądownictwa.
- Dyrektorem zarządzającym KPH zostaje Slava Melnyk (pełni tę funkcję do dziś).
2019
- Nowoczesna składa w Sejmie projekt ustawy o zakazie „terapii” konwersyjnych przygotowany wspólnie z KPH.
- KPH organizuje akcję “#SportPrzeciwHomofobii”, w której ludzie ze świata sportu wyrażają sprzeciw wobec toczącej Polskę homofobii.
- Rusza pierwsza edycja plebiscytu Korony Równości, który w 3 lata zyska rangę najważniejszego plebiscytu LGBT w Polsce.
2020
- W odpowiedzi na homofobiczną kampanię prezydencką Andrzeja Dudy („LGBT to nie ludzie”) KPH w zaledwie 5 dni przygotowuje spot z udziałem setek osób LGBT+ – „Jestem LGBT – jestem człowiekiem.”
- KPH wspiera prawnie osoby zatrzymane podczas tzw. Tęczowej Nocy 7 sierpnia 2021 r., a 4 miesiące później wypuszcza krótkometrażowy film dokumentalny „7-My Sierpnia” opowiadający historie pięciu z 48 zatrzymanych osób.
2021
- W Dzień Widzialności Osób Transpłciowych, czyli 31 marca, KPH wrzuca do sieci serię dziewięciu wideo pod hasłem #JestemPrzeciwTransfobii, której bohaterami i bohaterkami jest dziewięć osób transpłciowych.
- Startują Program Ochrony Prawnej adresowany do osób, które spotykają represje ze strony władzy w związku z ich działalnością na rzecz osób LGBT oraz fundusz rainbow4.love mający na celu wspieranie lokalnych inicjatyw LGBT.
Tekst z nr 93 / 9-10 2021.
Digitalizacja archiwum „Repliki” dzięki wsparciu finansowemu Procter & Gamble.