Dokumentalny film Kampanii Przeciw Homofobii o rodzicach gejów i lesbijek – do obejrzenia za darmo na YouTube. „Moje jest inne” (Polska, 2017), reż. A. Pałka, prod. United Film Operations i Kampania Przeciw Homofobii

Film „Moje jest inne” nie powstałby, gdyby nie Akademia Zaangażowanego Rodzica, działający od pięciu lat wspaniały projekt Kampanii Przeciw Homofobii. AZR to półroczny, weekendowy, darmowy kurs dla rodziców osób LGBT (właśnie trwa piąta edycja) koordynowany przez Katarzynę Remin.
Film jest prosty jak barszcz i trafia w serce jak strzała. Na ekranie widzimy przede wszystkim mamy gejów i lesbijek, ale są też ojcowie, jeden brat, dziadek, no i sami zainteresowani. Rodzice opowiadają o coming outach dzieci z własnej perspektywy. O tym, że podejrzewali, ale bali się poruszyć temat. Albo że wiadomość spadła na nich jak grom. O tym, jak wpadli do szafy tuż po tym, jak syn czy córka z tej szafy wyszedł/wyszła. O tym, jak nauczyli się mówić niegdyś przerażające słowa: „mój syn jest gejem”, „moja córka jest lesbijką”. Jak zaczęli cieszyć się tym, że ich dziecko jest pod względem seksualności inne niż większość. I jak poczuli, że sami też są częścią społeczności LGBT.
Film miał premierę na tegorocznym 8. LGBT Film Festiwalu. Katarzyna Remin: Publiczność wielokrotnie reagowała śmiechem. Bo drugą stroną medalu jest absurdalność tego zbiorowego cierpienia i licznych zawiłości, przypominających miejscami komedię pomyłek. Ludzie cierpią, bo otoczenie wciąż jeszcze wmawia im, że są wielbłądami – lub rodzicami wielbłąda.
Od Dnia Mamy (26 maja) film jest w całości dostępny na YouTube. Must-see. (red.)
Tekst z nr 67 / 5-6 2017.
Digitalizacja archiwum „Repliki” dzięki wsparciu finansowemu Procter & Gamble.